نانو شیمی
هیدروژن در ساختار گرافنی شکل

محققان آمریکایی و بریتانیایی اعلام کردند که موفق به تولید فاز جدیدی از هیدروژن شده‌اند که در آن دو مولکولی شکسته شده و یک حلقه شش اتمی تشکیل می‌شود که شباهت زیادی به گرافن دارد.

ساخت حسگر جرمی با دقتی بالا

پژوهشگران اسپانیایی با استفاده از نانولوله کربنی دستگاهی ساخته‌اند که می‌تواند تک مولکول‌ها و اتم‌ها را شناسایی کرده و توزین نماید. این ترازو از دقت بسیار بالایی برخوردار است.

ساخت ترازویی حساس با قابلیت توزین یک پروتون

یک تیم تحقیقاتی در بارسلونای اسپانیا موفق به ساخت ترازوی بسیار دقیقی شده‌اند. ترازویی که پژوهشگران موسسه فناوری کاتالانا ساخته‌اند قادر به توزین یک پروتون می‌باشد.

پلاسمون کوانتومی در نانوذراتی در ابعاد اتمی

محققان دانشگاه استنفورد موفق به شناسایی پلاسمون در ذرات فلزی منفرد به قطر یک نانومتر شدند. این کشف می‌تواند فناوری نانو را متحول کند.

راز باردار شدن مواد دراثر مالش

مقدار بار الکتریکی که در اثر مالش دو ماده با هم ایجاد می‌شود به اجزای بسیار کوچکی که از ماده‌ای به ماده دیگر منتقل می‌شوند بستگی دارد.

تولید کنترل شده نانوفیبریل‌ها

یافتن راهی برای تولید کنترل شده پلیمرها همیشه یک چالش بوده است. محققان با استفاده از واحدهای سازنده ویژه‌ای موفق شدند تا پلیمریزاسیون را به‌نحوی کنترل شده انجام دهند.

کلیه حقوق این سایت ، متعلق به پرتال علمی دانشجویان ایران می باشد و استفاده از مطالب با ذکر نام منبع و درج لینک بلامانع است .