شفاف‌ترین، سبک‌ترین و انعطاف‌پذیرترین ماده رسانای الکتریکی توسط پژوهشگران دانشگاه اکستر ساخته شد. این ماده که گراف اکستر نامیده شده می‌تواند برای تولید ادوات الکترونیک پوشیدنی نظیر تلفن‌های همراه، MP3پلیرها وکامپیوترهای موجود در البسه مورد استفاده قرار گیرد.

گراف اکستر می‌تواند برای تولید پنجره‌ها و آیینه‌های هوشمند مورد استفاده قرار گیرد به‌طوری که این محصولات با چنین فناوری از مزیتهای متعددی برخوردار میشوند. از سوی دیگر این ماده نسبت به بسیاری از طیف های نور شفاف است بنابراین میتوان از آن برای تولید پیل های خورشیدی استفاده کرد که با این کار کارایی پیلها ۳۰ درصد افزایش می یابد.

گراف اکستر نسبت به اکسید قلع ایندیم بسیار منعطفتر است، اکسید قلع ایندیم مادهای رسانا بوده که در صنعت الکترونیک به‌وفور استفاده میشود. این ماده بسیار گران‌قیمت بوده و منابع آن نیز بسیار محدود است به‌طوری که پیش‌بینی میشود تا سال ۲۰۱۷ این منابع این ماده به اتمام برسد. نتایج این تحقیق در نشریه Advanced Materials به چاپ رسیده است.

گرافن مادهای نازک به ضخامت یک اتم است که به‌عنوان نازکترین ماده رسانای جهان شناخته می شود. گرافن بسیار منعطف بوده و یکی از قویترین مواد جهان شناخته میشود. مسابقه جدی میان مهندسان برای استفاده از این ماده در قطعات الکترونیکی انعطاف پذیر در حال انجام است. اما این موضوع بسیار چالش برانگیز است دلیل این امر مقاومت ورقه گرافن و محدودیت هدایت الکتریکی آن است. تا به امروز هیچ کس موفق نشده جایگزین مناسبی برای اکسید قلع ایندیم پیدا کند.

برای تولید گراف اکستر، پژوهشگران این پروژه مولکولهای کلرید آهن را میان دو لایه گرافن به‌صورت ساندویچی در آوردند. کلرید آهن بدون این که شفافیت گرافن را تغییر دهد، هدایت الکتریکی آن را افزایش میدهد.

این ماده توسط یک تیم تحقیقاتی در مرکز علم گرافن در دانشگاه اکستر تولید شده است. این گروه در حال حاضر در حال کار روی روش اسپری گراف اکستر هستند تا بتوانند از آن برای پوشش دادند سطوحی نظیر آیینه، پنجره و البسه استفاده کنند.

مونیکا کراسیون، رهبر این تیم تحقیقاتی میگوید گراف اکستر می تواند انقلابی در صنعت الکترونیک ایجاد کند. از این ماده می توان در مواد رسانای مختلف مبتنی بر کربن استفاده کرد. دامنه کاربرد این ماده از پنل های خورشیدی تا تیشرتهای هوشمند متنوع است. ما از پتانسیلهای این ماده شگفت زده شدهایم و منتظریم تا ببینیم که این ماده صنعت الکترونیک را به کجا می برد.

به نقل از : ستاد ويژه توسعه فناوري نانو

کلیه حقوق این سایت ، متعلق به پرتال علمی دانشجویان ایران می باشد و استفاده از مطالب با ذکر نام منبع و درج لینک بلامانع است .