تحقیقات دارویی که در حال حاضر در دنیا در حال انجام است روی رهاسازی داروهای جدید متمرکز است. یک تیم تحقیقاتی از دانشگاه کارولینای شمالی راهبرد متفاوتی در این زمینه اتخاذ کرده است. این گروه روی استفاده از نانوذرات به‌عنوان حامل برای حمل دوز مشخصی از داروهای سرطانی کار میکند، چیزی که تا به امروز به‌دلیل چالشهای داروسازی با مشکل روبه‌رو بوده است. این تیم تحقیقاتی نتایج یافته های خود را در قالب مقالهای در Proceedings of the National Academy of Sciences به چاپ رسانده است.

ورتمانین دارویی است که دارای پتانسیلهای زیادی برای درمان بیماری سرطان است اما این دارو در مطالعات بالینی کارایی زیادی از خود نشان نداده است دلیل این موضوع سمیت بالا، پایداری کم و حلالیت اندک آن در خون است. آندره ونگ، یکی از نویسندگان این مقاله میگوید توسعه دارو کاری دشوار و فرآیندی گران‌قیمت است. برای این که یک دارو بتواند به‌صورت بالینی برای درمان سرطان مورد استفاده قرار گیرد، نه تنها باید به‌صورت موثر بر سلولهای سرطانی تاثیرگذار باشد بلکه باید سمیت کم، پایداری بالا و حلالیت قابل قبولی داشته باشد. برخی داروهای ضد سرطان مانند ورتمانین در تستهای بالاینی شکست میخورند که دلیل این امر عدم تامین یک یا چند شرط از شروط فوق الذکر است. رهاسازی دارویی با استفاده از نانوذرات یک فناوری پیشرو است که قادر به غلبه بر این محدودیتها است. نتایج تحقیقات ما اساس استفاده از این راهبرد را به اثبات میرساند، پروژه ما نشان میدهد که میتوان از نانوذرات برای به‌خدمت گرفتن برخی داروهای رهاشده یا فراموش شده استفاده کرد.

وانگ می افزاید ما دریافتیم که فرمولاسیون نانوذرهای ورتمانین میتواند سمیت آن را کاهش داده، پایداری، اثربخشی و حلالیت این دارو را افزایش دهد. علاوه براین نانوذرات ورتمانین میتواند کارایی رادیودرمانی را به‌شدت افزایش داده به‌طوری که اثربخشی آن از تمام داروهای شیمی درمانی رایج بیشتر شود.

وانگ میگوید بیشتر تحقیقات انجام شده در حوزه تولید دارو متمرکز است. این درحالی است که با استفاده از سیستم رهاسازی دارویی نانوذرات، میتوان بسیاری از داروهای فراموش شده را دوباره به‌کار گرفت. این داروها قادرند اهداف و راهبردهای جدیدی را ارائه کرده که پیش از این امکان آن فراهم نبوده است.

این تیم تحقیقاتی روی توسعه دارو ورتمانین نانوذرهای متمرکز بوده و درصدد ارائه فرمولاسیون نانوذرهای از داروهای فراموش شده است.

به نقل از : ستاد ويژه توسعه فناوري نانو

کلیه حقوق این سایت ، متعلق به پرتال علمی دانشجویان ایران می باشد و استفاده از مطالب با ذکر نام منبع و درج لینک بلامانع است .