طبق مطالعه‌ای که اخیراً محققان دانشگاه کالیفرنیا منتشر کرده‌اند، سهم فناوری نانو از کل مقالات علمی محققان ایرانی در سال ۲۰۱۰ میلادی، حدود ۱۲ درصد است و از این نظر در جایگاه چهارم دنیا قرار دارد.

این مطالعه نشان می‌دهد که ج.ا. ایران از نظر تعداد کل مقالات فناوری نانو در سال ۲۰۱۰ جایگاه چهاردهم جهان را داشته است.

در سال ۲۰۰۶ میلادی، شماره نخست مجله Nature Nanotechnology از ۱۳ نفر از محققان حوزه‌های مختلف سوال کرد که از نظر آنها، فناوری‌نانو به چه معناست؟ پاسخ‌های پرشور و شوق و شکاکانه‌ی این محققان، دیدگاه‌های مختلفی را منعکس می‌کرد. امروزه به نظر می‌رسد که این تصویر تا حدودی متفاوت و مبهم‌تر است.

مینگوآ زانگ (“Minghua Zhang”)، استاد عمران و محیط زیست دانشگاه کالیفرنیا و مایکل گرینیسن (“Michael L. Grieneisen”) از محققان آزمایشگاه Zhang’s AGIS ، تلاش کرده‌اند با مطالعه تعدادی از مقالات مجلات اصلی فناوری نانو، یک عبارت جستجوی مناسب برای تعیین دامنه واقعی مطالعات امروزین حوزه نانومقیاس ارائه دهند. آنها یافته‌های خود را در ۱۹ آگوست سال جاری میلادی در نسخه آنلاین مجله Small منتشر کردند.

این دو دانشمند، عبارت جستجوی Georgia Tech که در سال ۲۰۰۸ میلادی با اتکا بر درصدی از مقالات مختلف مجلات کلیدی فناوری نانو طراحی شده بود، تعدیل کردند. این دو محقق، فهرست عنوان مجلات را توسعه داده و اصطلاحات نانوساختارهای کربنی (برای مثال گرافن، فولرین و باکی) را نیز به اصطلاحات مرتبطی که دربرگیرنده الفاظ نانو بود، اضافه کردند. در عین حال آنها اصطلاحاتی نظیر nanosatellite که دارای پیشوند نانو بوده و ربطی به این حوزه نداشت و اصطلاحاتی مانند nanomol*, nanoliter/nanolitre, nanosecond* و nanofilt* که نویسندگان قبلی، آنها را به عنوان “مرتبط مشروط” می‌شناختند را از این فهرست حذف کردند.

محققان فوق، عبارت جستجوی خود را روی پایگاه داده‌ علمی (WoS) بکار برده و اطلاعات خود را برای دوره زمانی ۱۹۹۱ تا ۲۰۱۰ جمع‌آوری کردند.

طبق نتایح بدست آمده، پنج کشور چین، ایالات متحده آمریکا، ژاپن، آلمان و کره جنوبی، در زمره کشورهای برتر این حوزه بودند. این آمار نشان می‌دهد که کشور چین هنوز هم از نظر تعداد مقالات تحقیقاتی سالیانه از ایالات متحده آمریکا پیش است.

کشور کل مقالات کشور مقالات فناوری نانو درصد مقالات نانو از کل مقالات کشور رتبه کشور در شاخص اولویت نانو رتبه کشور در تعداد کل مقالات نانو
سنگاپور ۹۳۲۴ ۱۵۳۰ ۱۶/۴۱ ۱ ۱۶
چین ۱۳۱۷۴۲ ۲۰۱۸۶ ۱۵/۳۲ ۲ ۱
کره جنوبی ۴۰۵۱۵ ۵۲۷۸ ۱۳/۰۳ ۳ ۵
ایران ۱۶۰۷۲ ۱۸۹۲ ۱۱/۷۷ ۴ ۱۴
هند ۴۰۷۴۸ ۴۶۸۲ ۱۱/۴۹ ۵ ۶
تایوان ۲۴۴۷۶ ۲۷۷۸ ۱۱/۳۵ ۶ ۱۱
رومانی ۶۳۸۹ ۶۷۶ ۱۰/۵۸ ۷ ۲۴
روسیه ۲۳۶۶۲ ۲۳۰۶ ۹/۷۵ ۸ ۱۲
ژاپن ۷۷۵۴۴ ۶۵۵۶ ۸/۴۵ ۹ ۳
آلمان ۹۷۳۷۴ ۶۵۴۶ ۶/۷۲ ۱۰ ۴
پرتغال ۹۵۷۱ ۶۳۹ ۶/۶۸ ۱۱ ۲۶
فرانسه ۶۶۷۲۷ ۴۴۲۰ ۶/۶۲ ۱۲ ۷
لهستان ۱۸۲۶۵ ۱۱۹۵ ۶/۵۴ ۱۳ ۲۰
جمهوری چک ۹۰۶۸ ۵۸۰ ۶/۴۰ ۱۴ ۲۷
مکزیک ۹۰۹۲ ۵۷۸ ۶/۳۶ ۱۵ ۲۸
اسپانیا ۴۷۹۵۷ ۲۷۹۲ ۵/۸۲ ۱۶ ۱۰
سوییس ۲۴۴۰۴ ۱۳۷۸ ۵/۶۵ ۱۷ ۱۸
فنلاند ۱۰۲۲۹ ۵۵۰ ۵/۳۸ ۱۸ ۳۰
اتحادیه اروپا – ۲۷ کشور * ۴۷۵۷۴۵ ۲۴۹۳۲ ۵/۲۴
اتریش ۱۳۰۷۲ ۶۶۸ ۵/۱۱ ۱۹ ۲۵
بلژیک ۱۸۵۰۴ ۹۳۸ ۵/۰۷ ۲۰ ۲۲
ایتالیا ۵۶۵۹۷ ۲۸۰۶ ۴/۹۶ ۲۱ ۹
سوئد ۲۱۱۵۰ ۱۰۴۱ ۴/۹۲ ۲۲ ۲۱
یونان ۱۱۴۲۴ ۵۵۱ ۴/۸۲ ۲۳ ۲۹
ایالات متحده آمریکا ۴۰۴۲۲۶ ۱۸۴۷۲ ۴/۵۷ ۲۴ ۲
برزیل ۳۱۰۳۸ ۱۳۸۱ ۴/۴۵ ۲۵ ۱۷
دانمارک ۱۲۷۷۹ ۵۴۳ ۴/۲۵ ۲۶ ۳۱
استرالیا ۴۳۵۲۶ ۱۷۴۸ ۴/۰۲ ۲۷ ۱۵
ترکیه ۲۲۵۵۸ ۸۷۶ ۳/۸۸ ۲۸ ۲۳
انگلیس ۹۷۷۸۴ ۳۵۷۶ ۳/۶۶ ۲۹ ۸
هلند ۳۴۷۰۵ ۱۲۶۶ ۳/۶۵ ۳۰ ۱۹
کانادا ۶۰۹۱۲ ۲۱۱۷ ۳/۴۸ ۳۱ ۱۳

  *. آنجا که اتحادیه اروپا، یک کشور واحد نیست در رتبه بندی نهایی حذف شده است.

طبق گزارش این دو محقق، با استفاده از این عبارت جستجو، سهم مقالات مرتبط با فناوری نانو از کل مقالات یافت شده در WoS برای برخی کشورها خیره کننده است. در سال ۲۰۱۰ این سهم برای چندین کشور آسیایی مانند سنگاپور (۲۶/۱۶ درصد)، چین (۲۱/۱۵ درصد)، کره جنوبی (۳۳/۱۳ درصد)، ایران (۷۴/۱۱ درصد)، هند (۴۴/۱۱ درصد) و تایوان (۳۱/۱۱ درصد) بسیار بالاست. این آمار نشان می دهد از نظر تصمیم‌گیران علمی این کشورها، مطالعات نانومقیاس از اولویت بسیار زیادی برخودار است.

همچنین سهم نسبی مقالات مربوط به فناوری‌نانو در حوزه‌های مختلفی نظیر فیزیک، علم مواد یا شیمی نسبت به کل مقالات این حوزه‌ها، طی ۱۳ سال گذشته به طور چشم‌گیری افزایش یافته است: علم مواد بین‌رشته‌ای (۱۷ تا ۵۲ درصد)، فیزیک کاربردی (۱۹ تا ۴۲ درصد)، شیمی فیزیک (۱۱ تا ۴۱ درصد)، و شیمی بین‌رشته‌ای (۸ تا ۳۲ درصد).

جایگاه ایران در فناوری‌نانو از نظر محققان دانشگاه کالیفرنیا

سهم پنج موضوع اول مقالات فناوری نانو

به نقل از : ستاد ویژه توسعه فناوری نانو

تاریخ ارسال : ۲۶ شهریور ۱۳۹۰ | طبقه بندی : اخبار خارجی | اخبار سایت | اخبار علمی فناوری  
برچسب ها : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
کلیه حقوق این سایت ، متعلق به پرتال علمی دانشجویان ایران می باشد و استفاده از مطالب با ذکر نام منبع و درج لینک بلامانع است .