طرح دانش‌آموزان بهبهانی در سیزدهمین جشنواره جوان خوارزمی در بخش دانش‌آموزی، حائز مقام سوم در گروه فناوری نانو شد.
طراحی و ساخت دستگاه الکترواسپینینگ برای تولید نانوالیاف و نقاط کوانتومی جهت‌دار، حاصل ۳ سال تحقیق و پژوهش سه دانش‌آموز بهبهانی است که توانسته است در جشنواره جوان خوارزمی، رتبه سوم را کسب کند.
محمد ابراهیم دهدشتی، علی ممتازان و علی ایقان دانش‌آموزان مقطع پیش دانشگاهی رشته ریاضی فیزیک با راهنمایی آقای حجت الله معلمیان، اعضای این تیم تحقیقاتی هستند،
به گفته‌ی محققان طرح، این دستگاه توانایی تولید نانومواد تک بعدی از جمله نانوفیبرها، نقاط کوانتومی جهت‌دار، نانوسرامیک‌ها و نانوکامپوزیت‌ها را به صورت انبوه دارد. این دستگاه به روش الکترو اسپینینگ کار می‌کند.
قیمت کم، کیفیت بالا، توانایی تولید نانومواد با مورفولوژی‌های متفاوت، سیستم میدان مغناطیسی به منظور توانایی تولید نقاط کوانتومی جهت‌دار و نانوکامپوزیت‌ها، سیستم خلا به منظور بالا بردن درصد خلوص مواد، سیستم خشک کن به منظور خشک کردن الیاف قبل از برداشتن آنها، ۱۲ نوع کلکتور جمع‌آوری کننده‌ی الیاف، ۴ نازل هوشمند و همزمان فعال، توانایی کنترل و تغییر تمامی پارامترهای فیزیکی موثر بر انجام آزمایش و ضبط و کنترل تولید نانومواد و دیدن تمام فرآیند از طریق دوربین مدار بسته و کنترل از راه دور از جمله قابلیت‌های دستگاه الکترواسپینینگی است که توسط این پژوهشگران جوان ساخته شده‌است.
گفتنی است؛ سیزدهمین جشنواره جوان خوارزمی مهم‌ترین رویداد علمی-پژوهشی مبتکرانه برای دانش‌آموزان است که برگزیدگان آن مستقیم به دانشگاه راه می‌یابند.
شایان ذکر است که این گروه تحقیقاتی همچنین موفق به سنتز نانوذرات اکسید روی به روش هیدروترمال، نانوذرات اکسید آهن به روش سل ژل، نانوذرات اکسید تیتانیم و مس به روش رفلاکس- سل ژل، نانوگل‌های خوشه‌ای اکسید روی و نانومیله‌های اکسید روی به روش الکترواسپینیگ و نانولوله‌های کربنی به روش تخلیه‌ی قوس الکتریکی در محیط مایع با کاتالیزور اکسید فلزی شده‌اند.

به نقل از : باشگاه نانو

تاریخ ارسال : ۴ آذر ۱۳۹۰ | طبقه بندی : اخبار داخلی | اخبار سایت | گزارش های خبری  
برچسب ها : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
کلیه حقوق این سایت ، متعلق به پرتال علمی دانشجویان ایران می باشد و استفاده از مطالب با ذکر نام منبع و درج لینک بلامانع است .